Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri 
0 (212) 508 27 28 info@ozmerkezyanginsondurme.com

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri


Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri
Sprinkler Söndürme Sistemleri, firmamız tarafından satışı montajı ve bakımı yapılan otomatik yangın söndürme sistemleridir.
Yangın, her zaman her yerde karşılaşabileceğimiz bir olaydır. Yangının geç fark edilip müdahale edilmesi ciddi derecede maddi hasarlara sebebiyet vermektedir. Tam bu noktada Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri başlayan yangını genişlemeden ve kontrolden çıkmadan önce algılar, haber verir ve söndürme işlemine tabi tutmaktadır.

Sprinkler Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır ?

Tüm ( A ) ve ( C ) sınıfı yangınlarında kullanılabilir iken ( B ), ( D ) ve ( E ) sınıfı yangınlarında kullanılması uygun değildir.
Normal olarak her bir sprinkler tıkalıdır ve belirli bir sıcaklığa ulaştığı zaman açılır. Tıkamanın önemli bir aparatı cam tüptür. İçinde bulunan sıvı yangından çıkan ısıyla genleşir. Sağlam cam tüp ancak maksimum ortam sıcaklığına göre yangın sonucu 30C arttığında patlar. Bunun ardından boru şebekesi içindeki basınçlı su reflektör ile yangın üzerine ani şekilde boşaltılır. Eş zamanlı olarak borular içerisinde oluşan akış sistemin bağlı olduğu alarm sistemini tetikler.

Sprinkler Söndürme Sistemleri Çeşitleri
SPRINKLER
Sprinkler aktive olma sıcaklıklarına ve duyarlılıklarına göre sınıflandırılabilirler. Herhangi bir sprinklerin koruma alanı 9 m2 den 21 m2 ye kadar değişebilmektedir. Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri için Sprinkler çeşidi, uygulama yerine göre seçilmektedir.

ÖZEL VERSİYONLAR
Sprinkler Söndürme Sistemleri, çeşitli riskler ve mimarinin getirdiği bazı durumlar nedeniyle bazı özel çözümler gerektirir. Bu nedenlerden dolayı geniş bir sprinkler yelpazesi bulunmaktadır. Sıcaklık aralıklarının değişmesi, cevap verme duyarlılıklarına, su akış karakteristiklerine, sprey özelliklerine ayrıca malzeme ve işçiliğe göre de sınıflandırılabilir.

ISLAK BORU TİPLERİ
Islak boru sistemleri Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri için en yaygın tipidir. Bu tip sistemlerde, Sprinkler boru şebekesi tamamen basınçlı su ile doludur.

KURU BORU SİSTEMLERİ
Kuru boru sistemi özellikle donma tehlikesi olan yerler için tasarlanmıştır.Kritik alanlarda boru şebekesi su ile dolu değildir. Boruların içler donma problemini ortadan kaldırmak için basınçlı hava ile doldurulur.

ÖN-TEPKİMELİ KURU BORU SİSTEMLER
Kuru sisteme göre çalışır. Sprinkler ve yangın algılama sisteminden oluşur. Örneğin; bir sprinklerin kazara oluşacak mekanik hasarı ortamda bulunan, pahalı elektronik aletlere zarar verebilecek yerlerde kullanılır. Sprinkler Söndürme Sistemleri bu gibi çeşitli varyasyonları sayesinde başarılı bir söndürme sistemi olarak bilinmektedir.


© 2019 ÖZ MERKEZ YANGIN SÖNDÜRME.Tüm Hakları Saklıdır.